Óvakodj a festmény felvásárlóktól!
Gyakori probléma örökség esetén, hogy a megörökölt festményekkel nem tudsz mit kezdeni, mert nem illenek a lakásodba vagy nem is igazán tetszenek. Felmerül a kérdés, hogy hogyan szabadulj meg tőlük úgy, hogy ne azt érezd, elherdáltad a családi örökséget.
Kis kutakodás után a legtöbben egy régiségkereskedő (vagy magukat inkább XY galériaként hirdető) weboldalára jutnak. Egy telefonhívás, egy időpont egyeztetés és készen is vagy. A felvásárló jön, megállapodtok és viszi is a festményeket. Mindenki jól járt. Gondolod te, de jó eséllyel hibáztál…
Hol követhetsz el a hibát?
- Beengedtél egy (vagy egyszerre több) vadidegen embert a lakásodba úgy, hogy semmi információd nincs az illető(k)ről.
- Belementél egy tárgyalásba úgy, hogy semmi rutinod nincs a műtárgyak értékesítésében.
- Fogalmad sincs, hogy a felajánlott bizományosi modell, nem is annyira kedvező a számodra, mint amilyennek elsőre hangzik.
- Olyan dolgokat próbálsz meg eladni, amikről fogalmad sincs, hogy micsodák.
- Úgy akarsz jó áron eladni valamit, hogy fogalmad sincs mennyit is ér valójában.
Néhány fontos dolog, amit ne felejts el, ha felvásárlóval akarsz üzletelni:
- Ne bízz meg senkiben, aki az értékeidre pályázik. Ez nem jelenti azt, hogy minden felvásárló csaló, de akad köztük szép számmal. Legyél nagyon óvatos, hogy kivel állsz szóba, kit engedsz a lakásodba!
- A felvásárló minden nap ezt csinálja, remekül tárgyal ebben a termékkörben, nem fogod tudni te irányítani a folyamatokat. Arra van esélyed, hogy ne történjen olyan, amit te nem akarsz, de a felvásárlót nem fogod tudni rávenni, hogy olyat tegyen, ami neki hátrányos.
- Előre tájékozódj, hogy mi a különbség a készpénzes felvásárlás, bizományosi értékesítés vagy aukciós eladás között! Minek milyen költségei vannak? Mennyit kapsz meg te az eladási árból? Mi történik, ha nem lesz vevő a festményedre? Van olyan konstrukció, ahol az eladási ár 50%-át sem kapod meg!
- Ha nem ismered a festményeidet, gyakorlatilag azt mond rá a felvásárló, amit akar. Mondhatja, hogy modern másolat, de akár azt is, hogy antik darab. Nem értesz hozzá, kénytelen vagy elhinni. Kérd szakember véleményét, ha nem vagy biztos a tudásodban!
- Nem gondolhatod komolyan, hogy megmondják neked mennyit is ér az értékes festményed, amiért nekik pénzt kell fizetni. Az ő érdekük az, hogy minél olcsóbban vásároljanak. Te mit tennél, ha a műszaki üzletben tőled kérdezni az eladó, hogy mennyit is érhet az a tévé, amit te szeretnél megvenni? Te sem lennél a saját pénztárcád ellensége. Hát ők sem azok. Kérdd független becsüs értékbecslését (pl. www.mutargybecsles.hu), ha nem tudod biztosan, hogy mennyit érnek a festményeid!
A fentiek alapján azt javaslom, hogy óvakodj a felvásárlóktól, ha felkészületlen vagy, ne náluk kezdd az értékesítést! Előbb tájékozódj és csak megbízható információk birtokában, a folyamatokat jól ismerve állj neki az eladásnak!